• kontakt@tourdreti.pl

Gdzie można zaobserwować zorzę?

Gdzie można zaobserwować zorzę?

Na początku należy wspomnieć, czym jest zorza i jak powstaje. Za jej powstawanie odpowiedzialne jest słońce, które w swoich cyklach zwiększonej aktywności wyrzuca w przestrzeń kosmiczną naładowane elektrycznie cząsteczki, które po dotarciu do naszej atmosfery zderzają się w jonosferze z cząsteczkami tlenu oraz azotu. W wyniku kolizji przekazują im swój ładunek, a te zaczynają świecić na przeróżne kolory.

Kolor zorzy zależny jest od tego, jakie cząsteczki biorą udział w zderzeniu. Im więcej azotu w powietrzy tym kolor będzie ciemniejszy np. fioletowy czy niebieski. Zorza w wielu miejscach na świecie traktowana jest mistycznie i jeszcze do niedawna uważana była za ingerencję boga w nasze życie. Od wielu lat wiemy jednak, że jest to typowa dla naszego ekosystemu reakcja fizyczna i nie ma w nim wyższej siły. Nie zmienia to faktu, że jest to wspaniały spektakl, którego fani podróżują po całym świecie, aby zasiąść w pierwszym rzędzie i obejrzeć jego kolejny odcinek.

Najlepszym terenem do obserwacji zorzy są tereny Kanady, czyli terytorium Yukon, Nunavut oraz na Alasce. W Europie zorzę możemy zaobserwować m.in. w Norwegii, Szwecji i Finlandii. Im dalej na północ tym zorza polarna jest bardziej widoczna. Im wyższa aktywność słońca tym granica występowania zorzy bardziej przesuwa się i ukazuje się m.in. mieszkańcom północnej Anglii oraz górnej części Szkocji. Przy odpowiedniej pogodzie i bardzo silnej aktywności słonecznej zorzę można było w dawnych latach dostrzec nawet z polskiego wybrzeża. Była to wielka frajda dla rodzin, które wychodziły na piaszczyste brzegi Bałtyku i obserwowały nocne niebo w poszukiwaniu tego wspaniałego widowiska natury.

Są ludzie, którzy spędzają życie na pogoni za zorzami. Jest to ich pasja a w wielu przypadkach także praca. Posiadając dostatecznie dobry aparat, możemy wykonać wspaniałe zdjęcia i uwiecznić to niesamowite zjawisko fizyczne, które dla wielu z nas jest nadal nieodgadnionym dziwem natury, którego nie potrafią wytłumaczyć.

Udostępnij:

Zobacz