• kontakt@tourdreti.pl

Najważniejsze słowa i zwroty indonezyjskie

Najważniejsze słowa i zwroty indonezyjskie

Indonezja jest krajem bardzo różnicowanym pod względem mieszkającej tam ludności, wyznawanej przez nią religii oraz kultury i tradycji. Taki jest także język. Językiem urzędowym jest język indonezyjski.

Geneza języka indonezyjskiego
By dobrze poznać dany język warto znać jego pochodzenie. W przetłumaczeniu na polski nazwa języka urzędowego oznacza po prostu „język Indonezji”. Powstał on na podstawie języka malajskiego. Z tego względu język indonezyjski jest bardzo podobnym językiem do malajskiego, znajduje się w nim jednak wiele zapożyczeń z takich języków jak: niderlandzki, arabski, chiński czy jawajski.

Najważniejsze słowa
Najważniejszymi słowami są oczywiście słowa powitania, pożegnania, liczby, zwroty, które pozwalają na swobodną komunikację. Dla turysty ważne są także zwroty używane podczas pobytu w hotelu, w sklepie, restauracji, dotyczące pieniędzy, czy transportu.

Witając się można powiedzieć „Halo” albo „Hai” – jest to popularne na całym świecie „Cześć”. Można się przywitać także:
- Selamat siang! – Dzień dobry.
- Selamat sore, czy Selamat malam – Dobry wieczór.

Gdy żegnamy się z kimś powiemy: „Sampai lumpa”, co oznacza „Do widzenia” lub „Selamat malam” – „Dobranoc”.

Jeśli chcemy dowiedzieć się jak ktoś się nazywa, zapytamy: „Namanya siapa?” W sytuacji, gdy nam komuś zada to pytanie odpowiemy: „Nama saya…” i tu podamy swoje imię. W komunikacji z człowiekiem niezmiernie ważne są zwroty grzecznościowe. Używa się ich codziennie kilka razy. Trzeba znać także takie zwroty jak „tak” i „nie”. Jeśli chcemy coś potwierdzić powiemy „ya”, natomiast w przypadku zaprzeczenia - „tidak”.

Chcąc powiedzieć „proszę” powinniśmy powiedzieć „silakan”, za to dziękując – „terima kasih”. Jeśli coś przeskrobiemy i będziemy chcieli przeprosić wystarczy, że powiemy „maaf”.

Jeżeli ciężko nam się porozumieć po indonezyjsku warto zapytać, czy ktoś z kim rozmawiamy mówi po angielsku: „Bisa bahasa Inggris?” (Czy mówisz po angielsku?). Możemy także powiedzieć, że nie rozumiemy co ktoś do nas mówi: „Saya tidak mengerti”.

Hotel
Wybierając pokój w hotelu warto znać podstawowe zwroty, którymi można się ratować, gdy obsługa nie zna języka angielskiego. Gdy chcemy się dowiedzieć czy są wolne pokoje zapytamy: „Ada kamar kosong?”, a gdy chcemy znać cenę za pokój jedno lub dwuosobowy zapytamy: „Berapa harganya kamar untuk satu/dua orang?” Można także zapytać o wyposażenie pokoju: „Apakah ini termasuk...?”, co oznacza: „Czy w pokoju jest..?”. Można zapytać o łazienkę (kamar mandi), czy telefon (telepon). Potwierdzając rezerwację możemy powiedzieć: „Baik saya mau”, czyli „Ok, biorę to”.

Transport i pytanie o drogę
Ważnym aspektem podróżowania jest pytanie lokalnych mieszkańców o drogę, gdy zabłądzimy lub o jego ceny. Poniżej podstawowe zwroty:

Ile kosztuje bilet do...? - Berapa harga karcis ke...?
Poproszę jeden bilet do... - Tolong, satu karcis ke...
Gdzie jedzie ten pociąg/autobus? - Kereta/bus ini ke mana?

Pytając o konkretne miejsce lub punkt zapytamy: „Bagaimana saya bisa ke...?”, czyli „Gdzie jest..?” I tak możemy zapytać o dworzec kolejowy („stasiun kereta api”), dworzec autobusowy (terminal bus), lotnisko (bandara), hotel brzmi tak samo jak w języku polskim. Zamawiając taksówkę do kierowcy powiemy: „Bisa pergi ke...”, czyli „Proszę mnie zawieść do…”

Składniki spożywcze
Przeglądając kartę menu warto znać, co oznaczają dane słowa. Kurczak to „ayam”, wołowina – „ sapi”, ryba – „ikan”, kiełbasa – „sosis”, ser – „keju”, jajka – „telur”, warzywa – „sayuran”, chleb – „roti”, makaron – „mie”, ryż – „nasi”. Prosząc o coś powiemy: „Saya bisa minta Satu..” – Poproszę… Gdy mamy ochotę na coś do picia musimy wiedzieć jak się nazywają. Kawa to „kopi”, herbata – „teh”, sok – „jus”, woda gazowana – „air bersoda”, czy piwo to po prostu „bir”. Kończąc posiłek poprosimy o rachunek, czyli powiemy: „Minta bon”.

Udostępnij:

Zobacz