• kontakt@tourdreti.pl

Indonezja - największe atrakcje turystyczne

Indonezja - największe atrakcje turystyczne

Indonezję często nazywa się krajem świątyń i wulkanów. W te dwa słowa bardzo dobrze streszczają powody, dla których liczni turyści z całego świata przez cały rok podróżują po tym kraju. Nadając bardziej ogólne znaczenie, do Indonezji przybywa się głównie po to, by chłonąć unikalną mieszankę kulturową oraz podziwiać zapierającą dech w piersiach naturę. Dzisiaj opowiemy o największych atrakcjach w Indonezji – zarówno zabytkowych, jak i przyrodniczych.

Zabytyki
Zacznijmy od zabytków oraz miejsc historycznych. Zdecydowanie Indonezja, a konkretniej wyspa Jawa słynie z dwóch świątyń – Borobudur i Prambanan. Obie znajdują się w regionie specjalnym Jawy, Yogyakarcie, czyli dawnej stolicy Indonezji. Borobudur to największa świątynia buddyjska na Ziemi, która w 1991 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO (jak również Pambanan). Powstała ona na przełomie VIII i IX wieku. Świątynię zamieszkiwali buddyjscy mnisi, którzy prawdopodobnie z racji częstych aktywności wulkanu Merapi porzucili to miejsce na wiele setek lat. Dopiero Brytyjczycy, podczas swoich kolonijnych podbojów w XVIII wieku odkryli Borobudur, całkiem zarośnięty przez dżunglę i pokryty pyłem wulkanicznym. Zdecydowali się na prace renowacyjne tej pięknej świątyni i przywrócili jej dawną świetność, którą cieszy się do dnia dzisiejszego. Natomiast sąsiadujący (ok. 2 godziny drogi) Pambanan jest z kolei największym na świecie kompleksem świątyń hinduistycznych. Powstał ok. IX wieku i podobnie jak Borobudur na setki lat został zapomniany (również przez wulkan Merapi). Pierwotnie na kompleks składało się 237 świątyń z czego większość z nich dzisiaj leży w gruzach, co robi niesamowite wrażenie. Dosłownie chodzi się pomiędzy elementami posągów Buddy i zdobień historycznych świątyń, istnieje również opcja wykupienia wycieczki balonem i podziwiania krajobrazu z lotu ptaka. W 2006 roku Pambanan doznał znacznych zniszczeń przez kolejne trzęsienie ziemi. Sąsiedztwo obu tych wspaniałych świątyń wiele mówi o podejściu Indonezyjczyków do religii – w końcu Indonezja to największe na świecie państwo muzułmańskie!

Pozostając jeszcze przez chwilę przy zabytkach, nie sposób pominąć największy na świecie meczet – Meczet Istiqlal, czyli Meczet Niepodległości. Powstał na cześć uzyskania przez Indonezję niepodległości w 1949 roku, a jego budowa trwała aż 17 lat. Meczet znajdziemy w centralnej części Dżakarty, stolicy kraju, i raczej nie powinniśmy mieć z tym problemów, ponieważ ma blisko 100 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni i postawiono go naprzeciwko katolickiej Katedry Wniebowzięcia NMP. Można go zwiedzać z przewodnikiem po dokonaniu symbolicznej opłaty.

Natura
Na terenie Indonezji powstało mnóstwo parków narodowych, ale dzisiaj wspomnimy o ogromnym i imponującym Bunkaken National Park – Morskim Parku Narodowym, na który składa się kilka wysp i wysepek. Cała powierzchnia parku wynosi ok. 75 265 hektarów. Bunkaken National Park został założony w 1989 roku, ponieważ istniało poważne zagrożenie zniszczenia pięknych raf koralowych wokół wysp. Najpopularniejszą atrakcją parku jest oczywiście nurkowanie, ale prócz podziwiania wodnego świata można wybrać się również na eksplorowanie gęstej dżungli albo opalać się na rajskich plażach. Z wykupienem wycieczek nie ma najmniejszego problemu, jak łatwo się domyślić, oferowane są na każdym kroku.

Udostępnij:

Zobacz