• kontakt@tourdreti.pl

Zorza polarna – cudowny spektakl.

Zorza polarna – cudowny spektakl.

Natura potrafi nas czasem zadziwić. Na całym świecie jest tak wiele wspaniałych i niepowtarzalnych spektakli, jakie nam tworzy, że ciężko zliczyć ich ilość. Jednym z takich ewenementów jest zorza polarna.

To niesamowite zjawisko atmosferyczne powodowane jest przez słońce a dokładniej potężne wybuchy, jakie na nim powstają. Podczas wybuchów słonecznych w kosmos wyrzucana jest bardzo duża liczba protonów i elektronów naładowanych elektrycznie. Cząsteczki te tworzą tzw. wiatr słoneczny. Wchodząc w atmosferę Ziemi, w jonosferze naładowane cząsteczki wiatru słonecznego zderzają się z cząsteczkami azotu i tlenu i przekazują im swoja moc. Naładowane cząsteczki tlenu oraz azotu zaczynają świecić.

Świecące cząsteczki w zależności od miejsca na ziemi, w jakim powstaje zorza polarna, mogą świecić na czerwono, zielono fioletowo czy niebiesko. Tworzą przy tym wspaniałe wzory w postaci wstęg czy koron. Nie zawsze jednak można zaobserwować zorzę polarną. Jej powstawanie uwarunkowane jest cyklem hiperaktywności słońca, które największą aktywność osiąga co 11 lat. Ostatnią najwyższą aktywność nasza gwiazda osiągnęła w roku 2013.

Najlepszym miejscem do obserwacji zorzy polarnej jest okolica koła podbiegunowego, gdzie występuje największe pole elektromagnetyczne, które przyciąga cząsteczki i tworzy najpiękniejsze spektakle. Ogromny wpływ na wzór oraz kolor zorzy ma wysokość, na jakiej dochodzi do zderzenia cząsteczek oraz rodzaj gazów, które się ze sobą zderzają. Jeżeli zderzają się z tlenem kolor, jaki występuje to kolor zielony oraz żółty. W zależności od zawartości azotu w powietrzu kolor może zmieniać się w fioletowy czy też niebieski.

Dawniej zorza traktowana była jak manifestacja wyższej siły. Utożsamiana była z bóstwami, a do dzisiaj są miejsca na świecie, gdzie te piękne efekty wizualne czczone są jak największa świętość.

Jeżeli chcemy zobaczyć zorzę, powinniśmy uzbroić się w cierpliwość. Apogeum ich występowania zacznie się za około 8 lat. Warto więc zobaczyć jeszcze inne cuda, jakie prezentuje przed nami przyroda naszej planety. Są równie piękne i oczarowujące jak zorza.

 

Udostępnij:

Zobacz