• kontakt@tourdreti.pl

Religie w Indonezji

Religie w Indonezji

W co wierzą Indonezyjczycy? Kwestia religijności kraju świątyń i wulkanów przedstawia się nad wyraz intrygująco. Na ponad siedemnastu tysiącach wysp i wysepek mieszka bowiem 250 milionów ludzi należących do ok. 250 grup etnicznych i posługujących się ok. 600 dialektami. Statystyki pokazują, że aż 87% mieszkańców deklaruje przynależność do islamu, co plasuje Indonezję jako największe państwo muzułmańskie na Ziemi. W co wierzy pozostałe 13% populacji?

Skąd się wziął islam w Indonezji?
Historia wskazuje na XII wiecznych kupców z Indii, którzy przybywali handlować na Sumatrę, Jawę i Borneo. Z czasem kupcy zaczęli się osiedlać na wyspach i przekonywać mieszkańców, że ich religia jest jedyna i słuszna. Tym sposobem od XV wieku islam stał się religią dominującą w całym kraju i wszędzie można było się natknąć na meczety.

Co było wcześniej?

Jak można się domyślić, na wielu wyspach mieszkańcy wyznawali religie animistyczne oraz posiadali własne plemienne rytuały. Patrząc jednak na największe zabytki Indonezji, czyli na Borobudur i Prambanan, śmiało można stwierdzić, że buddyzm i hinduizm koegzystowały zgodnie przez wiele setek lat. Obie te świątynie znajdują się na Jawie, czyli najgęściej zaludnionej indonezyjskiej wyspie. Po zdobyciu niepodległości w 1949 roku oficjalnie uznano islam jako oficjalną religię w państwie, chociaż konstytucja gwarantuje wolność wyznania dla protestantów, katolików, hinduistów, buddystów i konfucjanistów.

Katolicyzm w Indonezji
Pierwsi katolicy na wyspach pojawili się wraz z Portugalczykami, którzy zakładali swoje kolonie w XVI wieku. Opuścili oni Indonezję po około 150 latach, ale przez ten czas zdążyli wybudować wiele pięknych świątyń i przekazać swoje przekonania religijne miejscowym. Obecnie ok. 3% populacji deklaruje wiarę katolicką, a ich sytuacja nie przedstawia się ciekawie – chrześcijanie są prześladowani i wybucha wiele konfliktów na tle religijnym. Istnieją jednak miejsca zdominowane przez katolików, np. na wyspie Flores mieszka ok. 1.4 miliona katolików. Zaskakujący jest jednak fakt, że katolicyzm mieszkańców Flores to mieszanka „naszego” katolicyzmu oraz miejscowych tradycji oraz wierzeń animistycznych. Na ich domach wiszą liczne amulety oraz kultywuje się odprawianie różnego rodzaju rytuałów. Na wyspie Jawie znajduje się katolicka Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Protestantyzm
Portugalczycy zostawili w Indonezji katolicyzm, natomiast Holendrzy – protestantyzm. Do dnia dzisiejszego jest tutaj najwięcej wyznawców kalwinizmu, luteranizmu i pentekostalizmu. Protestantów na wyspach jest ok. 7%, także stanowią oni całkiem pokaźną część spośród wszystkich mniejszości religijnych.

Bali
Jak już wspomnieliśmy, są w Indonezji wyspy, na których większość mieszkańców deklaruje przynależność do jakiejś z religii mniejszości. Ciekawostka, rząd Indonezji wprowadził obowiązek „oficjalnego” przynależenia do jednej z sześciu „dostępnych” w konstytucji religii, każdy obywatel ma napisaną swoją religię w dowodzie osobistym. Na Bali sytuacja przedstawia się ciekawie, ponieważ wyznaje się tutaj głównie tzw. hinduizm balijski. Hinduizm balijski to mieszanka elementów zaczerpniętych z buddyzmu oraz animizmu, a porównując ten odłam np. do hinduizmu indyjskiego widzimy, że hinduiści balijscy nie wierzą w reinkarnację, ale czczą Warunę, boga wody oraz stosują system czterech Warn.

Udostępnij:

Zobacz