• kontakt@tourdreti.pl

Aktywne podróżowanie na Bali

Aktywne podróżowanie na Bali

Podróżowanie po balijskich drogach jest trochę podobne do podróży przez Indie. Zasadą numer jeden jest tutaj: brak jakichkolwiek zasad. Możemy spodziewać się absolutnie wszystkiego. Głośne używanie klaksonów jest na porządku dziennym. Pierwszy przez skrzyżowanie przejeżdża ten, kto skutecznie utoruje sobie drogę, a przemknięcie przez nie na czerwonym świetle nikogo nie zdziwi. Na ulicach Bali panuje ogromny tłok. Mnóstwo jest samochodów, ale są także skutery, rowery, ciężarówki, ludzie… oraz zwierzęta. Wiele pojazdów jest niesprawnych, co jest przyczyną licznych wypadków.

Jaki środek transportu wybrać?
Najbardziej popularne środki transportu na Bali to motory oraz skutery. Turyści mają problem ze znalezieniem tzw. minibusów, a jeżeli już takie się pojawiają, to nie ma żadnych reguł, co do ich kursowania. Z wypożyczeniem samochodu czy skutera nie ma najmniejszych problemów. Wszak Bali to wyspa turystyczna, nastawiona przede wszystkim na turystów. Wypożyczalni pojazdów jest tutaj pełno. Równie dużo jest taksówek. Turyści najchętniej wypożyczają skutery. Na dłuższe trasy polecane są autobusy, które o dziwo, kursują w wyznaczonych godzinach. Co więcej, są nawet wyposażone w klimatyzację!

Przygodo witaj, czyli jazda skuterem po Bali
Podróż skuterem przez ulice Bali to źródło wielu atrakcji. Z pewnością nie wszystkie są miłe, a czasem bywa naprawdę niebezpiecznie. Na pewno należy mieć oczy dookoła głowy. Z każdej strony może nas spotkać coś zupełnie niespodziewanego. Na balijskich drogach nie trudno o wypadek. Turyści wypożyczający skutery bardzo szybko przyzwyczajają się do zwyczajów mieszkańców i na drodze robią, co im się podoba. Nie brakuje skuterów rozpędzonych do maksymalnych pułapów prędkości czy prowadzonych przez turystów pod wpływem alkoholu. Nikt tutaj nie przeprowadza kontroli prędkości ani trzeźwości.

Mimo to, jazda skuterem ma swoje zalety. Przede wszystkim to bardzo niewielki pojazd. Jest, więc szansa wcisnąć się tam, gdzie samochód nie dałby rady. Można swobodnie omijać samochodowe korki. Ponad to, to my sami decydujemy, jakie tempo jazdy nam odpowiada i gdzie oraz na jak długo chcemy się zatrzymać.
Najważniejsza porada dla osób, które podróżują po Bali skuterem: przed dodaniem gazu, warto trzy razy się zastanowić. Pamiętajmy o tym, że bez względu na nasze doświadczenie i umiejętności, jesteśmy na obcym terenie, a warunki drogowe mogą drastycznie odbiegać od naszych europejskich standardów. Wyprzedzanie na siłę indonezyjskich kierowców nie ma najmniejszego sensu.

Udostępnij:

Zobacz