• kontakt@tourdreti.pl

Jakie są ceny w Indonezji?

Jakie są ceny w Indonezji?

Budżet na wycieczkę zwykle decyduje o tym, w jakie miejsce i na ile czasu się udamy na nasze wakacje. Oczywiście, bardzo wiele zależy od naszych oczekiwań i warunków, na jakie jesteśmy gotowi przystać – młodym ludziom częściej wystarczy miejsce w ośmioosobowym pokoju w hostelu, za to ci między 30. a 40. rokiem życia rozglądają się już raczej za dobrymi hotelami. Podsumowując, każdy ma swoje wymagania, które boleśnie są weryfikowane przez posiadane pieniądze. Jak zatem przedstawiają się ceny w wyspiarskim kraju, Indonezji?

Wakacje życia?
Biorąc pod uwagę, że na kraj wulkanów i świątyń składa się aż 17 tysięcy wysp, możemy przypuszczać, że cennik będzie bardzo zróżnicowany i zależny od popularności danego miejsca. Dodajmy, że w Indonezji mieszka ok. 230 milionów ludzi, w tym 130 milionów na samej centralnej wyspie Jawa – która w generalnej klasyfikacji uchodzi za najtańszą. Najbardziej obleganą i modną wyspą jest imprezowa Bali, gdzie znajdziemy luksusowe resorty, jak i najniższy standard, za to ceny żywności są uśrednione. Najdroższą wyspą są wyspy Nowej Gwinei i Papui, ze względu na to, że przez swoją geografię są znacznie odcięte od reszty świata i wiele produktów trzeba tam sprowadzać (więc do cen doliczane są koszty transportu). Jak to wygląda w praktyce?

Bilety do Indonezji
Zacznijmy jednak od początku, czyli – biletów lotniczych. Mogłoby się wydawać, że bilety do tak odległego kraju będą koszmarnie drogie, więc często nawet nie próbujemy sprawdzić ceny. Będziemy pozytywnie zaskoczeni, ponieważ od września do marca/kwietnia, można znaleźć bilety (razem z powrotnym) z Warszawy np. do Dżakarty już od 2200 złotych, a na Bali – od 2300 złotych. Trzeba być też czujnym na promocje, bo przykładowo, w 2016 roku tureckie linie lotnicze sprzedawały bilety z Polski do Dżakarty od 1500 złotych w obie strony. Wytrwalsi poszukiwacze znajdą nawet tańsze opcje z różnych europejskich stolic, ale tutaj musimy z kalkulatorem w ręku policzyć, czy opłaca nam się dojechać np. do Berlina czy Budapesztu i stamtąd udać się w miejsce docelowe. Weźmy pod uwagę jeszcze czynnik ludzki, czyli nasze zmęczenie – tanie bilety często zawierają w sobie co najmniej jedną przesiadkę i długi czas oczekiwania na kolejny samolot, a podróż sama w sobie trwa kilka godzin. Tak czy inaczej, pierwszy dzień w tym egzotycznym kraju na pewno poświęcimy na odespanie i odpoczynek, dlatego warto pomyśleć o zarezerwowaniu noclegów na pierwsze dwa dni przez Internet.

Ceny żywności
Walutą oficjalną Indonezji jest rupia indonezyjska, przy czym do tego kraju bierzemy dolary amerykańskie albo euro, bo inaczej nie będzie szansy na wymianę. 1 USD to ok. 13 000 IDR, a 1 EUR – 15 000 IDR.
Zaczynając od noclegów, tutaj ceny będą się znacznie różnić w zależności od standardu. Na Bali cena za pokój dwuosobowy w średnim standardzie oraz wliczonym śniadaniem może wahać się od 100 000 IDR do 250 000 IDR, za to na Jawie – od 80 000 IDR do 200 IDR. Zdecydowanie najdrożej wyglądają noclegi w Nowej Gwinei, gdzie za noc w najtańszych opcjach zapłacimy ok. 80-100 EUR!
Dalej, transport - litr benzyny kosztuje ok. 7 000-9 000 IDR, wynajęcie samochodu od 50 000 IDR za dzień. Z dobrych wiadomości, bardzo rzadko pobierane są opłaty za parkowanie. Jeśli chodzi o transport publiczny, to należy on do tańszych opcji i zawsze warto się targować z kierowcą.
Jedzenie - tutaj wszystko zależy od tego, w jaki sposób chcemy jeść. W turystycznych knajpach za obiad zapłacimy do 100 000 IDR, ale można też żywić się w przydrożnych barach.

Udostępnij:

Zobacz