• kontakt@tourdreti.pl

Bezpieczne miejsca w samolocie.

Bezpieczne miejsca w samolocie.

Podróż samolotem należy do jednych z najbezpieczniejszych podróży znanymi środkami lokomocji. O wiele bardziej niebezpieczna jest wyprawa własnym autem autostradą do dużego miasta niż podróż nawet w najdalsze zakątki świata samolotem. Warto jednak znać kilka zasad bezpiecznej podróży tym wspaniałym środkiem transportu.

Badania przeprowadzone kilkanaście lat temu wskazują, że podstawą do przetrwania katastrofy lotniczej jest przeżycie uderzenia na pokładzie samolotu. W tym celu stworzono zbiór czynności, jakie powinniśmy wykonać podczas awarii samolotu. Pierwsza z nich to przybranie odpowiedniej pozycji. Bezpośrednio przed lotem otrzymujemy specjalną kartę, w której opisane są czynności, jakie powinniśmy wykonać w przypadku awarii lub katastrofy lotniczej. Podstawą jest przyjęcie pozycji zabezpieczającej najbardziej wrażliwą część naszego ciała, czyli głowę.

Kolejnym zagrożeniem tuż po katastrofie jest pożar. Jak wykazały badania, największe szanse na przeżycie mają osoby, które zdołały się wydostać z wraku w ciągu 90 sekund od kolizji z ziemią. Każda kolejna sekunda, jaką pozostajemy na pokładzie, oddala nas od bezpiecznego opuszczenia wraku. Wynika z tego, że najbezpieczniejsze miejsca, które podnoszą szanse na przeżycie to te usytuowane blisko wyjść awaryjnych. Dodatkowo miejsca przy przejściach także podnoszą nasze szanse. Miejsca przy oknie mogą w znaczny sposób zmniejszyć nasze szanse na przeżycie katastrofy.

W przypadku wodowania panuje ogólna zasada, że kamizelkę ratunkową napełniamy powietrzem dopiero po opuszczeniu pokładu maszyny, nigdy wewnątrz. Napełnienie kamizelki wewnątrz samolotu może skutecznie uniemożliwić nam opuszczenie go i tym samym przeżycie katastrofy.

Najważniejszą jednak zasadą bezpieczeństwa na pokładzie samolotu są zapięte pasy. To właśnie one chronią nas przed roztrzaskaniem się o ściany samolotu podczas kolizji z ziemią lub przymusowych awaryjnych lądowań. Dodatkowo warto się rozglądać. Wsiadając do samolotu dokładnie rozejrzeć się dookoła w celu zlokalizowania wyjść ewakuacyjnych i bezpiecznej drogi ucieczki.

 

Udostępnij:

Zobacz